Przedszkole Miejskie w Barczewie

 • pl
 • en
A A+ A+ A+

pm.barczewo@wp.pl

89 514 83 96

Ośrodek teatralny

Ośrodek Zainteresowań Teatralnych
Prowadzące: mgr Anna Kadłubowska, mgr Agnieszka Ławicka, mgr Dagmara Czajkowska

Cele:

 • wzbogacanie przeżyć i wyobraźni;
 • kształtowanie stosunku dziecka do otaczającego świata, do samego siebie;
 • budzenie potrzeby wielostronnego obcowania z literaturą piękną;
 • wpajanie dzieciom kultury żywego słowa i rozwijania ich własnej ekspresji;


Sztuka słowa pełni w rozwoju osobowości i życiu dziecka funkcje poznawczą, wychowawczo – moralną i estetyczną, a także ludyczna, dostarczającą mu radości i zabawy.

Literatura pobudza wrażliwość moralną dziecka, ukazuje wzór postępowania i może wywierać wpływ na kształtowanie się stosunku do samego siebie,

Literatura dziecięca odgrywa ważną rolę w realizacji celów wychowania zdrowotnego, społeczno – moralnego i umysłowego. Ma szczególne znaczenie dla rozwoju mowy dziecka.

Formy wychowania literacko – teatralnego obejmują:

 • obcowanie z książką;
 • słuchanie opowiadania, bajek z płyty CD;
 • oglądanie widowisk teatralnych w telewizji;
 • recytowanie wierszy;
 • zabawy inscenizowane;
 • twórczość słowna dzieci; krótkie inscenizacje z wykorzystaniem pacynek, kukiełek, sylwet

ROK SZKOLNY 2013/2014

Podczas zajęć teatralnych przedszkolaki uczą się ról i piosenek, wykonują ćwiczenia wspomagające poprawną wymowę. Dziecięce teatrzyki są nie tylko wspaniałą formą zabawy, ale też odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka, doskonalą wyrazistą mowę, rozwijają pamięć, pomagają przełamać nieśmiałość, uczą współdziałania w zespole i wyzwalają aktywność. Tego typu zajęcia pozwalają dziecku rozwijać swoje zdolności, pobudzają kreatywność i umiejętność ekspresji. Zajęcia to także zabawy pobudzające wyobraźnię dziecka. Dziś przedszkolaki wykonywały kukiełki, które ożyły podczas krótkich spektakli w reżyserii dzieci…

teatralnyteatralny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolaki uczęszczające do ośrodka teatralnego wkładają całe swoje serduszka w przygotowania, tym razem do Jasełek, które przedstawią na corocznym Przeglądzie Grup Kolędujących. Mali aktorzy na zajęciach uczyli się wierszyków, śpiewali kolędy, wraz z paniami dobierali stroje do granej przez siebie postaci…Dzieci bardzo angażują się w przygotowania do występów…

teatralnyteatralny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jasełka 2013

…Aniołki nie mogły doczekać się wystąpienia i podśpiewywały sobie pod nosem kolędy, Królowie ćwiczyli ukłony, Pasterze podziwiali swoje kapelusze, natomiast Józefa i Maryję ogarnął spokój. Warmiak i Warmianka dopytywali, która jest godzina... Mali aktorzy, we wspaniałych strojach, prezentowali się doskonale na tegorocznym Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędujących. Przedszkolaki otrzymały wyróżnienie i nagrodę rzeczową za kultywowanie tradycji. Gratulujemy!!!

teatralnyteatralnyteatralny

 

WIZYTA W DPS W BARCZEWIE

19. 12. 2013r. – dzieci z ośrodka muzycznego, ośrodka teatralnego odwiedziły DPS w Barczewie. Byliśmy z wizytą z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Ośrodek teatralny przedstawił Jasełka. Razem z dziećmi z ośrodka muzycznego śpiewaliśmy kolędy i pastorałki warmińskie: „ Dzisiaj w Betlejem”, ,,O Józefie”. Po występach przedszkolaki wspólnie z pensjonariuszami wykonały ozdoby na choinkę: styropianowe bombki z cekinami, kolorowe łańcuchy, upominki, kartki świąteczne. Dzieci obdarowały pensjonariuszy upominkami wykonanymi przez siebie życząc zdrowia, radości i wszystkiego najlepszego z okazji świąt. Pensjonariusze byli bardzo wdzięczni, nie ukrywali wzruszenia i łez radości. Z rąk pani dyrektor dzieci otrzymały słodki upominek – cukierki!

teatralny

W maju dzieci z ośrodka teatralnego oraz grupy IIb wzięły udział w Przeglądzie grup teatralnych "ZŁOTA KACZKA",zaprezentowały przedstawienie pt. "Baśń o żabkach". Za udział w przeglądzie otrzymały dyplom, ale największą nagrodą była dobra zabawa ,oraz gromkie brawa od licznej publiczności!

teatralnyteatralnyteatralny


KUKIEŁKOWY ZAWRÓT GŁOWY...

Dziś na zajęciach dzieci dowiedziały się co to jest Teatr, jak należy się zachować w czasie przedstawienia. Przedszkolaki poznały określenia dotyczące teatru (scenariusz, rekwizyt, reżyser, scena, kurtyna, scenografia, aktor itd.). Zamiast aktorów w spektaklach mogą grać lalki, dlatego dzieci podczas zajęć własnoręcznie wykonały kukiełki. Po wykonaniu swoich wytworów dzieci z ochotą bawiły się w teatrzyki wymyślając ciekawe przedstawienia i manipulując przy tym swoimi kukiełkami.

teatralnyteatralnyteatralny

 

Dnia 18.XII.2014r dzieci z ośrodka teatralnego wystąpiły na Wigilii Miejskiej wystawiając Jasełka.

teatralnyteatralny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolaki z Ośrodka Teatralnego wzięły udział w XX Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędujących, który odbył się 05.12.2014 r. i zajęły II miejsce. Otrzymały dyplom, statuetkę oraz nagrodę rzeczową- telewizor!!! Gratulacje!!!

teatralnyteatralnyteatralny

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Święta Niepodległości Polski dzieci z Ośrodka teatralnego brały czynny udział w akademii zorganizowanej w naszym przedszkolu. Zaprezentowały inscenizację we współpracy z ośrodkiem muzycznym „Cztery córy miał tata”. Dzieci zaprezentowały tę samą inscenizację w Domu Pomocy Społecznej. Ubrane na galowo oraz w przebraniach do inscenizacji wywołały zachwyt wśród pensjonariuszy. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

teatralnyteatralny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci podczas zajęć ćwiczyły dykcję, czyli umiejętność płynnego, wyraźnego i poprawnego wysławiania się, ponieważ to jeden z podstawowych atrybutów przyszłego aktora. Były ćwiczenia oddechowe z balonami, zabawy dramowe. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, które sprawiły dzieciom największą radość.

teatralnyteatralnyteatralny

 

Zabawy teatralne pozwalają na połączenie wszystkich typów ekspresji dziecięcej: plastycznej, słownej, muzycznej i ruchowej. Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji, na przykład: w śpiewie, mowie, geście, ruchu. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnie, doskonali mowę, , która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości, jest również okazją do wspaniałej zabawy, dając wiele satysfakcji. Dziś na zajęciach dzieci wymyślały bajkę manipulując pacynkami.

teatralnyteatralnyteatralny


ZŁOTA KACZKA 2015

Przedszkolaki z ośrodka teatralnego zdobyły II miejsce w XVII Rejonowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych wystawiając "Legendę o Łynie". Otrzymały statuetkę, dyplom oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy!!!

Wystąpiły również dla całej społeczności przedszkolnej...ROK SZKOLNY 2015/2016


ZABAWY Z PACYNKAMI...ZABAWY W OŚRODKU TEATRALNYM- TEATRZYK CIENI...Przedszkolaki z Ośrodka Teatralnego wzięły udział w XXI Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędujących, który odbył się 04.12.2015r przedstawiając Jasełka w formie teatru cieni. Jury nie było w stanie przyznać I miejsca, dlatego nasze Przedszkole zajęło II miejsce wraz ze Szkołą Podstawową w Biskupcu. Otrzymaliśmy dyplom, statuetkę oraz nagrodę rzeczową- aparat fotograficzny!!! Gratulujemy!!!Dzieci z ośrodka teatralnego wystawiły Jasełka dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Barczewie.PRÓBY DO PRZEDSTAWIENIA Z OKAZJI UROCZYSTOŚCI POWITANIA WIOSNY- INSCENIZACJA WIERSZA J. BRZECHWY "PRZYJŚCIE WIOSNY".OŚRODEK TEATRALNY PRZEDSTAWIŁ INSCENIZACJĘ  WIERSZA J. BRZECHWY "PRZYJŚCIE WIOSNY" PODCZAS POWITANIA WIOSNY.Przedszkolaki z ośrodka teatralnego po raz kolejny wzięły udział w XVIII Rejonowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych- Złota Kaczka. Dzieci przedstawiły inscenizację na podstawie tekstu Katarzyny Kowalczyk "Mały Feluś wyrusza w świat". Jest to opowieść przedstawiająca sylwetkę i fakty z życia Feliksa Nowowiejskiego- sławnego kompozytora, który pochodził z Barczewa.ROK SZKOLNY 2016/2017


OŚRODEK TEATRALNY W PO RAZ KOLEJNY WYSTĄPIŁ W XXII POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE GRUP KOLĘDUJĄCYCH W CENTRUM KULTURALNO-BIBLIOTECZNYM W BARCZEWIE I ZDOBYŁ WYRÓŻNIENIE, STATUETKĘ I NAGRODĘ RZECZOWĄ. GRATULUJEMY!!!21.12.2016 r przedszkolaki z ośrodka zainteresowań teatralnych wystąpiły przed publicznością przedszkolną oraz uczniami Szkoły Podstawowej z klasy IIb i IId wystawiając Jasełka.PRÓBY DO INSCENIZACJI WIERSZY„W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ” ( K. Stolarczyk ) ORAZ „PRZEBUDZENIE KWIATÓW” (B. Stopka). PRZYGOTOWANIA DO POWITANIA WIOSNY DZIECI Z OŚRODKA TEATRALNEGO.WYSTĘP DZIECI Z OŚRODKA PODCZAS UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI POWITANIA WIOSNY