Przedszkole Miejskie w Barczewie

  • pl
  • en
A A+ A+ A+

pm.barczewo@wp.pl

89 514 83 96

Ośrodek muzyczny

Ośrodek Zainteresowań Muzycznych
Prowadzące: mgr Katarzyna Smerecka, mgr Aneta Wippich

 

 Cele:

  • odczuwanie radości poprzez śpiew i grę na instrumentach perkusyjnych;
  • zaspokajanie naturalnej potrzeby działania, ekspresji i realizacji.


Dzieci w Ośrodku Muzycznym mają możliwość poszerzania własnych uzdolnień wokalnych, zaspokajanie naturalnej potrzeby działania i ekspresji. Na spotkaniach rozwija się u dzieci improwizację wokalną i ruchową, która ma decydujący wpływ na swobodę dzieci podczas popisów. Służą temu tańce i pieśni warmińskie, piosenki niepodległościowe oraz znane piosenki ludowe z innych regionów kraju. W Ośrodku utworzona została również grupa dzieci grających na dzwonkach. Jest prowadzona ścisła współpraca z rodzicami, jeśli chodzi o utrwalanie utworów od strony wokalnej i instrumentalnej w domu oraz wykonywanie strojów na okolicznościowe występy. Dzieci z Ośrodka Muzycznego uczą również dzieci z całego przedszkola piosenek na uroczystości. Biorą indywidualny i zbiorowy we wszystkich uroczystościach przedszkolnych i poza placówką.

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

WSPÓLNE MUZYKOWANIE

muzycznymuzycznymuzyczny

 

Zajęcia i zabawy w ośrodku muzycznym

Pracę w ośrodku muzycznym rozpoczęto od doboru dzieci do ośrodka na podstawie wcześniej opracowanych kryteriów doboru dzieci.

X/2014 – Kształtowanie prawidłowej rytmizacji, reagowania na zmianę tempa poprzez naukę piosenki „Dwóm tańczyć się zachciało”. Przygotowanie razem z grupą IVb i IVc występu do piosenki „Polka prawdziwa” na Święto Drzewa.

XI/2014 – Rozwijanie improwizacji dziecięcej. Tworzenie inscenizacji do piosenki „Idzie Grześ”. Współudział w uroczystości z okazji Święta Niepodległości poprzez stworzenie inscenizacji we współpracy z ośrodkiem teatralnym „Cztery córy miał tata”. Występ w Domu Pomocy Społecznej z programem z okazji Święta Niepodległości.

 

Obchody Święta Niepodległości w Ośrodku Muzycznym

Z okazji Święta Niepodległości Polski dzieci z Ośrodka muzycznego brały czynny udział w akademii zorganizowanej w naszym przedszkolu. Zaprezentowały inscenizację we współpracy z ośrodkiem teatralnym „Cztery córy miał tata”. Występ podobał się wszystkim zebranym dzieciom, nauczycielom oraz dyrekcji i został nagrodzony gromkimi brawami.

muzycznymuzyczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Dzieci zaprezentowały tę samą inscenizację w Domu Pomocy Społecznej. Ubrane na galowo oraz w przebraniach do inscenizacji wywołały zachwyt wśród pensjonariuszy. Na ich twarzach można było ujrzeć uśmiech, ale też i łzy wzruszenia podczas śpiewanych piosenek patriotycznych. W programie znalazły się m.in. wiersze Kto ty jesteś?, Barwy ojczyste, Hymn państwowy oraz piosenki Pierwsza Kadrowa, Przybyli ułani, Polska. Gromkie brawa jakimi nagradzano dzieci świadczyły o tym, że występ się podobał. Dostarczył wiele radości i wzruszeń.

muzycznymuzyczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

Obchody Święta Niepodległości w Ośrodku Muzycznym

Z okazji  Święta Niepodległości Polski dzieci z Ośrodka muzycznego gościły w Domu Pomocy Społecznej z uroczystym występem. Ubrane na galowo z kotylionami, a dziewczynki w kokardach w barwach narodowych wywołały zachwyt wśród pensjonariuszy. W programie znalazły się m.in. wiersze Kto ty jesteś?, Barwy ojczyste, Hymn państwowy oraz piosenki Pierwsza Kadrowa, Przybyli ułani, Polska. Gromkie brawa jakimi nagradzano dzieci świadczyły o tym że występ się podobał. Dostarczył wiele radości i wzruszeń. Dzieci z Ośrodka Muzycznego uczestniczyły również w uroczystej akademii podczas której śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej.

muzycznymuzyczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia i zabawy w ośrodku muzycznym

Pracę w ośrodku muzycznym rozpoczęto od doboru dzieci do ośrodka na podstawie wcześniej opracowanych kryteriów doboru dzieci.

X/2013 –Bajka o instrumentach muzycznych-zastosowanie niekonwencjonalnych źródeł dźwięku w ćwiczeniach rytmicznych, poprzez wyliczanki, naśladowanie odgłosów. Wykorzystanie instrumentów perkusyjnych: dzwonki, tamburyn, dzwonki.

XI/2013 – Rytmizowanie mowy z zastosowaniem dynamiki  poprzez artykulację, próby kanonu w piosence Panie Janie. Występ wspólny z grupą IV C w Domu Pomocy Społecznej z programem z okazji Święta Niepodległości.

XII/2013 –Śpiewanie solo i chóralnie kolęd warmińskich Dzisiaj w Barczewie, Wigilia. Występ z dziećmi  z ośrodka teatralnego w Konkursie Bożonarodzeniowym Jasełka oraz wspólne kolędowanie w Domu Opieki Społecznej w Barczewie z grupą IVB.

muzycznymuzyczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIZYTA W DPS W BARCZEWIE

19. 12. 2013r. – dzieci z ośrodka muzycznego, ośrodka teatralnego odwiedziły DPS w Barczewie. Byliśmy z wizytą z okazji  Świąt Bożego Narodzenia. Ośrodek teatralny przedstawił Jasełka. Razem z dziećmi z ośrodka muzycznego śpiewaliśmy kolędy i pastorałki warmińskie: „ Dzisiaj w Betlejem”, ,,O Józefie”. Po występach przedszkolaki wspólnie z pensjonariuszami wykonały ozdoby na choinkę: styropianowe bombki z cekinami, kolorowe łańcuchy, upominki, kartki świąteczne. Dzieci obdarowały pensjonariuszy upominkami wykonanymi przez siebie życząc zdrowia, radości i wszystkiego najlepszego z okazji świąt.  Pensjonariusze byli bardzo wdzięczni, nie ukrywali wzruszenia i łez radości. Z rąk pani dyrektor dzieci otrzymały słodki  upominek – cukierki!

muzyczny


ROK SZKOLNY 2015/2016


Przedszkolaki z ośrodka muzycznego wystąpiły w Szkole Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego w konkursie piosenki z okazji 70 rocznicy śmierci kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Zaśpiewały utwór, pt. "Rota".DZIEŃ KOBIET W DOMU DZIENNEGO POBYTU PRZY MOPS W BARCZEWIE.

DZIECI Z OŚRODKA TANECZNEGO I MUZYCZNEGO PRZEDSTAWIŁY PROGRAM ARTYSTYCZNY Z OKAZJI DNIA KOBIET. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO WSZYSTKIM KOBIETOM!!!ROK SZKOLNY 2016\2017

Nowy rok szkolny 2016/2017 w ośrodku muzycznym to czas radości, wesołego muzykowania przy akompaniamencie m.in.  własnoręcznie tworzonych instrumentów (grzechotek). To także czas swobodnych zabaw plastycznych przy muzyce, będących wyrazem  ekspresji malarsko-muzycznej – tzw. malowanie muzyki. To czas wielu zabaw wokalno-ruchowych i logorytmicznych. Jednak przede wszystkim to czas rozwijania swoich talentów muzycznych oraz okazja do zaprezentowania ich przy okazji wielu uroczystości przedszkolnych i poza przedszkolnych.

 

 Konkurs Piosenki Patriotycznej w Lamkowie

10 listopada troje dzieci z ośrodka muzycznego uczestniczyło w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej w Lamkowie. Dziewczynki z grup III naszego przedszkola, tj. Maja Jakubiak, Maja Gawin i Oliwia Jabłecka, zaprezentowały się śpiewając pieśni patriotyczne, za które zdobyły dyplomy, nagrody oraz duże brawa. Gratulujemy odwagi!Konkurs kolęd „Hej kolęda, kolęda”

Grudzień to czas nastroju radosnego oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, stąd okazją do wspólnego kolędowania stał się przeprowadzony w naszym przedszkolu rodzinny  konkurs kolęd „Hej kolęda, kolęda", służący integracji rodziców i dzieci wszystkich grup wiekowych przedszkola. Przerwy między występami uczestników uświetniły dzieci z ośrodka śpiewając i tańcząc do utworów „Świeć gwiazdeczko”, „Gore gwiazda”.
 

 Montaż słowno-muzyczny ,,Mały Feluś”

W dniach 27-28.02.2017r. dzieci z ośrodka  muzycznego  oraz dzieci z grup IV zaprezentowały społeczności przedszkolnej  montaż słowno-muzyczny „Mały Feluś”, czyli krótką historię życia Feliksa Nowowiejskiego.  Przedstawienie uświetniły występy instrumentalne naszych ”młodych talentów” oraz zaproszonej do współudziału publiczności. Swą obecnością zaszczyciły nas dzieci ze szkoły podstawowej. Tu także nie zabrakło instrumentalnych popisów utalentowanych starszaków, którzy zachwycili nas piękną grą na fortepianie i waltorni. Za współudział i obecność wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentu.Powitanie Wiosny

Z okazji uroczystości Pierwszego Dnia Wiosny dzieci z ośrodka zaprezentowały się w wesołym utworze „Maszeruje Wiosna”.