Przedszkole Miejskie w Barczewie

 • en
 • pl
A A+ A+ A+

pm.barczewo@wp.pl

89 514 83 96

Mały miś w świecie wielkiej literatury

"Mały Miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia"

Grupa Ia- Pszczółki bierze udział w projekcie "Mały Miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia". Świąteczne czytanie, wysyłanie życzeń, konkurs kolęd.... Krótka, dwutygodniowa akcja. Przedszkole otrzymuje certyfikat udziału i podziękowanie.
NIE BĘDZIEMY WYSYŁAĆ MISIÓW, ALE ŻYCZENIA DO INNYCH PRZEDSZKOLI.
Będzie misiowo i świątecznie.
Czas trwania akcji: 1.12-11.12.2016
Projekt jest częścią ogólnopolskiego projektu: "Mały miś w świecie wielkiej literatury".

O co chodzi w naszej akcji?
Wspólnie przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, a ponieważ Mały Miś jest z nami - nie zabraknie pluszaków i czytania.

Przed Wami sześć misiowych zadań. Wykonując trzy z nich i przesyłając relację fotograficzną/filmik lub prezentację otrzymacie certyfikat uczestnictwa w wersji elektronicznej prosto z fabryki Misiowej Mamy.

Proponowane zadania:
1. Ubieramy choinkę. Zapoznanie dzieci z wierszem: "Zaczarowane drzewko – Marii Terlikowskiej
2. Nauka Misiowej kolędy: "Nie płacz, nie płacz Jezu".

3. Wysłanie życzeń do Misiowych Przedszkoli. Wspólne redagowanie z dziećmi treści życzeń.
4. Pieczemy pierniczki z Małym Misiem. Nauka misiowej rymowanki o pieczeniu.
5. Zaproś misia do wigilijnego stołu...- poznajemy tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe.
6. Videokonferencja z wybranym przedszkolem i wymiana misiowych doświadczeń.

Koordynator: Anna Kadłubowska

Agnieszka Ławicka


MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

25.11.2016r-25.11.2017r

Koordynator: Anna Kadłubowska, Agnieszka Ławicka

 

 

 

 

 1. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami.

 2. Patronat honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.

  Główny patronat medialny: Przedszkolne ABC

 3. Nauczyciele zgłaszają uczestnictwo poprzez dołączenie do grupy:

  https://www.facebook.com/groups/193036071150072/

  oraz podanie: imienia i nazwiska, nazwy i pełnego adresu przedszkola wraz z numerem telefonu do placówki.

 4. Każde ze zgłoszonych przedszkoli zostaje przypisane do grupy. Każda grupa liczy 10 placówek. Autor projektu sporządza listy i przekazuje nauczycielom. Listy zostaną podane do publicznej wiadomości w dniu 20.11.2016r. Autor projektu wskazuje w każdej grupie koordynatora.

 5. Każdy nauczyciel przygotowuje misia, który odbędzie wędrówkę po przedszkolach z grupy przedszkoli. Nie ma wymogu, aby miś był wykonany własnoręcznie – ma to być pluszak niewielkich rozmiarów, aby nie ponosić zbyt dużych kosztów wysyłki, koniecznie miś, czyli pluszowy niedźwiadek.

  Etapy przygotowania misia do podróży:

  - nadanie imienia (dołączamy do misia wizytówkę przyczepioną do niego wstążeczką)
  - wyposażenie misia w dziennik podróży (wzór w PDF, do pobrania na stronie)
  - wysłanie misia na adres z listy – zawsze wysyłamy do przedszkola znajdującego się na liście poniżej naszego przedszkola, w ten sposób misie robię "kółko" i wracają do macierzystych przedszkoli.
  - czekamy, aż nasz miś wróci oczytany i szczęśliwy ;-)

 1. Gdy mis wyrusza w świat w przedszkolu zaczną pojawiać się przesyłki z misiami z przedszkoli z listy.

  Powitanie misia:
  - zapoznanie dzieci z misiem: jego imieniem, przedszkolem z którego przywędrował
  - wspólne oglądanie dziennika podróży
  - „czytanie” misiowi książeczki wybranej przez dzieci (innej niż została poprzednio przeczytana misiowi – informację uzyskamy z „Dziennika podróży).
  - uzupełnianie dziennika podróży
  - wykonanie zdjęcia grupy z misiem

  - wysyłka na kolejny adres z listy

  Przyjmujemy, ze miś gości w przedszkolu nie dłużej niż trzy dni. Misie wysyłamy na własny koszt listem poleconym.

 2. Koordynator zgłasza autorowi projektu fakt powrotu wszystkich miśków z grupy do swoich przedszkoli. Wysyła on wówczas na adres e-mail certyfikaty dla uczestników w wersji elektronicznej.


MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

"Mały miś w świecie wielkiej literatury" to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma"Przedszkolnego ABC"oraz patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. Pszczółki wspólnie z nauczycielem przygotowały misia, który odbędzie wędrówkę po przedszkolach z całej Polski. Dzieci nadały imię naszemu misiowi- Kokardka, a pani przeczytała bajkę, pt. "O niedźwadku podróżniku". I tak nasz Miś wyposażony w dziennik podróży został zapakowany w kopertę i wysłany do kolejnego przedszkola. Czekamy teraz aż Miś powróci do nas z powrotem...DZIŚ ODWIEDZIŁ PSZCZOŁKI PIERWSZY MIŚ- GLIKO, KTÓRY PRZYBYŁ DO NAS Z OPOLA. DZIECI WYBRAŁY BAJKĘ, KTÓRĄ PRZECZYTAŁA MISIOWI PANI, OBEJRZAŁY JEGO DZIENNIK PODRÓŻY I WYSŁAŁY W DALSZĄ PODRÓŻ DO KOLEJNEGO PRZEDSZKOLA...W RAMACH PROJEKTU MAŁY MIŚ I POLSKIE TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA PSZCZÓŁKI WYKONAŁY JEDNO Z TRZECH ZADAŃ, A MIANOWICIE ZROBIŁY KARTKI BOŻONARODZENIOWE, KTÓRE ZOSTAŁY WYSŁANE DO 9 PRZEDSZKOLI Z CAŁEJ POLSKI.W RAMACH PROJEKTU MAŁY MIŚ I TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA "PSZCZÓŁKI" OTRZYMAŁY JUŻ 3 POCZTÓWKI Z ŻYCZENIAMI ŚWIĄTECZNYMI. CZEKAMY NA POZOSTAŁE 7 I DZIĘKUJEMY!!!PYSIA Z WOLI RAFAŁOWSKIEJ TO KOLEJNY MIŚ, KTÓRY W RAMACH PROJEKTU MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY ODWIEDZIŁ PSZCZÓŁKI. DZIECI ZAOPIEKOWAŁY SIĘ MISIEM, A PANI PRZECZYTAŁA BAJKĘ "O TRZECH MISIACH"...TYM RAZEM ODWIEDZIŁ NAS MIŚ PIMPEK Z TORUNIA. PSZCZÓŁKI BARDZO SIĘ CIESZĄ Z ODWIEDZIN MISIÓW Z CAŁEJ POLSKI...


PSZCZÓŁKI ODWIEDZIŁY AŻ DWA MISIE- TEDDI Z REDY ORAZ SZARACZEK Z ZIELONEJ GÓRY. TYM RAZEM PANI CZYTAŁA DLA MISIÓW WIERSZE JANA BRZECHWY ORAZ JULIANA TUWIMA. CZEKAMY JESZCZE NA DWA MISIE, KTÓRE MAJĄ NAS ODWIEDZIĆ I OCZYWIŚCIE DZIECI NIE MOGĄ SIĘ DOCZEKAĆ KIEDY WRÓCI DO NAS NASZA KOKARDKA...MAGUŚ TO PRZEDOSTATNI MIŚ, KTÓRY ODWIEDZIŁ PSZCZÓŁKI AŻ Z BRWINOWA. CZEKAMY NA OSTATNIEGO MISIA Z PŁOŃSKA ORAZ NA NASZĄ KOKARDKĘ...MISIOWA POCZTA

Czas realizacji: 2016/2017

Koordynator: Anna Kadłubowska, Agnieszka Ławicka

PSZCZÓŁKI W RAMACH PROJEKTU MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY DOŁĄCZYŁY DO AKCJI "MISIOWA POCZTA", KTÓRA POLEGA NA CYKLICZNYM (RAZ W MIESIĄCU) WYSYŁANIU KARTEK, LISTÓW DO PRZEDSZKOLI Z DANEJ GRUPY (Z CAŁEJ POLSKI).


PSZCZÓŁKI W RAMACH PROJEKTU MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY DOŁĄCZYŁY DO AKCJI "MISIOWA POCZTA", KTÓRA POLEGA NA CYKLICZNYM (RAZ W MIESIĄCU) WYSYŁANIU KARTEK, LISTÓW DO PRZEDSZKOLI Z DANEJ GRUPY (Z CAŁEJ POLSKI). PSZCZÓŁKI ZACZĘŁY OD WYSŁANIA POCZTÓWEK Z BARCZEWEM. NA KARTCE OPRÓCZ POZDROWIEŃ DLA INNYCH PRZEDSZKOLAKÓW I ICH PAŃ UMIESZCZONA ZOSTAŁA NOTATKA N/T NASZEJ MIEJSCOWOŚCI. CZEKAMY NA INFORMACJĘ ZWROTNĄ...MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKICH WARTOŚCI

Czas realizacji: 01.03-31.05.2017r

Koordynator: Anna Kadłubowska, Agnieszka Ławicka, Dagmara Czajkowska

 

ZADANIA DO WYKONANIA:

 1. Przeprowadzenie zajęć nt. wartości wg zaproponowanego scenariusza (scenariusz do pobrania w plikach na stronie projektu od 3.03.2017r)
  2. Misiowy wolontariat, czyli jak dzieci pomagają innym (propozycje działań: odwiedzenie pensjonariuszy domu spokojnej starości/ZOL'u lub innej instytucji zajmującej się osobami starszymi; zbiórka nakrętek dla chorego dziecka; zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska; zbiórka znaczków na misje i inne wg pomysłu nauczyciela).
  3. 19 maja – Dzień Dobrych Uczynków z Małym Misiem. Zaplanowanie i przeprowadzenie akcji w przedszkolu.
  4. Przygotowanie i wysłanie kartki/pocztówki do Misiowej Mamy - symbolu przyjaźni.
  5. Przygotowanie gazetki dla rodziców na temat kształtowania systemu wartości u dzieci
  6. Udział nauczyciela w e - szkoleniu nt. wartości: termin 28.04.2017. Szkolenie przeprowadzi A. Konefał.

   

W RAMACH AKCJI "MISIOWA POCZTA" OTRZYMALIŚMY PIERWSZĄ KARTKĘ OD PRZEDSZKOLAKÓW Z TRZEBOSI Z WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO. DZIĘKUJEMY!!!PSZCZÓŁKI W RAMACH MISIOWEJ POCZTY WYSŁAŁY KARTKI Z ŻYCZENIAMI Z OKAZJI DNIA KOBIET...W RAMACH MISIOWEJ POCZTY PSZCZÓŁKI OTRZYMAŁY KARTKĘ Z ŻYCZENIAMI Z OKAZJI DNIA KOBIET OD PRZEDSZKOLAKÓW Z TRZEBOSI. DZIĘKUJEMY!!!

ZASIĘG PRZEDSZKOLNY

„Mały Miś w świecie wielkiej literatury. Przedszkolaki i Misiaki”.

Czas trwania akcji- rok szkolny 2016/17

Koordynator: Dagmara Czajkowska

 

Ogólnopolski Projekt Rozwijania Czytelnictwa

Autor - Aneta Konefał

Patronat honorowy:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

oraz Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.

Główny patronat medialny:

Przedszkolne ABC

Przygotowany miś będzie wędrował od grupy do grupy wraz ze swoim dzienniczkiem "pod pachą" oraz po domach przedszkolaków. Zadaniem dzieci jest zaopiekować się misiem, przywitać go w grupie, zapoznać ze wszystkimi dziećmi, zatańczyć czy zaśpiewać dla niego, a przede wszystkim …przeczytać mu bajkę. To bardzo proste zadania. W dzienniczku zostawiamy misiowi pamiątkę. Na karcie Tu byłem wpisujemy nazwę grupy, rysujemy coś dla misia oraz wpisujemy tytuł bajki/książeczki, którą przeczytaliście. Myślę, że będzie to wspaniała zabawa. Po 2 dniach miś zostaje przekazany do kolejnej grupy, kolejnego domu przedszkolaka.


W RAMACH MISIOWEJ POCZTY PSZCZÓŁKI OTRZYMAŁY KARTKĘ Z ŻYCZENIAMI WIELKANOCNYMIW RAMACH MISIOWEJ POCZTY DOTARŁY DO NAS KOLEJNE POCZTÓWKI. TYM RAZEM Z MIEJSCOWOŚCI W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM- NOWA DĘBA OD 6-LATKÓW. DZIĘKUJEMY!!!W RAMACH PROJEKTU MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY DOTARŁ DO NAS MIŚ SZARUŚ Z PŁOŃSKA. PANI PRZECZYTAŁA WIERSZ, PT. "SŁOŃ TRĄBALSKI" TUWIMA I WYSŁALIŚMY GO W DALSZĄ PODRÓŻ.I KOLEJNY MIŚ W NASZYCH PROGACH, TYM RAZEM TEDI Z NOWEGO ŚWIĘTOWA. OCZYTANY WYRUSZYŁ DO SWOJEJ RODZINNEJ MIEJSCOWOŚCI. A MY CZEKAMY NA NASZĄ KOKARDKĘ...HURA!!! WRÓCIŁA DO NAS NASZA KOKARDKA! NASZ MIŚ ODWIEDZIŁ 9 MIAST Z CAŁEJ POLSKI I PO DŁUGIEJ PODRÓŻY POWRÓCIŁ DO NASZEGO PRZEDSZKOLA. RADOŚĆ DZIECI- BEZCENNA...W RAMACH MISIOWEJ POCZTY DOSTALIŚMY POCZTÓWKĘ Z KOLBUSZOWEJ OD NASZEJ KOCHANEJ MISIOWEJ MAMY. DZIĘKUJEMY!!!W ramach projektu "Mały miś w świecie wielkich wartości" Pszczółki przygotowały i wysłały pocztówkę do Misiowej Mamy - symbolu przyjaźni. Przygotowana została również gazetka dla rodziców na temat kształtowania systemu wartości u dzieci.